Opis metod wędkowania i wszystkiego co z tym związane

Autor: Kusti 29 stycznia 2009

Postaram się tu przybliżyć Wam metody wędkowania (metoda spławikowa, gruntowa, spinningowa oraz muchowa) jak i kwestię przygotowania zestawów wędkarskich i posługiwania się nimi.

FLOATS - Metoda spławikowa

metoda-splawikowa

Na wstępie powiem, że na tę metodę możemy łowić tylko na jedną wędkę jednocześnie. Z zasady jest to wędka lewa (istnieje możliwość zamiany wędek na podpórkach za pomocą klawisza “S”) druga wędka zawsze będzie do metody gruntowej.

Czas na omówienie opcji i funkcji jakie oferuje nam metoda spławikowa a zatem:

Górna listwa to wybór metody na jaką będziemy wędkować, opcje wędek, kołowrotków oraz przynęt. Każdą z w/w zakładek omówię oddzielnie kolejnoo przedstawiając  ich szczegółowe opcje.

W omawianej metodzie spławikowej, na przedstawionym screenie w największym oknie widzimy naszą żyłkę z umieszczonym na niej spławikiem, śrucinami oraz haczykiem. Żyłka dzieli się na główną (ten grubszy i dłuższy odcinek z prawej strony) oraz przypon (krótszy odcinek przy haczyku). Zarówno miejsce umieszczenia spławika jak i śrucin oraz długość przyponu, możemy regulować w zależności od potrzeb za pomocą myszki + lewy przycisk przesuwając po żyłce w lewo lub w prawo. Jak widać, spławik położony jest wzdłóż żyłki co oznacza, iż to spławik stały. W przypadku spławików przelotowych (rozróżniamy je po tym, że zwisają z żyłki pionowo w dół) musimy założyć niewieklą śrucinę powyżej spławika (po prawej jego stronie) w celu zastopowania go. Śrucina ta w tym przypadku ustala nam grunt na jakim będziemy łowić. W oknie poniżej z lewej strony widzimy nasz spławik oraz informacje na jego temat (nazwa, wyporność i wielkość. Z prawej stroony mamy listę dostępnych spławików. Między widokiem spławika a listą spławików mamy 4 przyciski do ustawień.

Floats - wybór spławika

Hook line - wybór przyponu

Attachments - wybór rozmaitych śrucin, korków (pływające) oraz digitherm (pokazuje nam temperaturę, natlenienie, nasłonecznienie oraz PH wody w miejscu gdzie leży przynęta). Ten przydatny gadżet, także opiszę oddzielnie pod koniec metod i sprzętu.

Hooks - wybieramy rodzaj oraz wielkość haczyka

Poniżej ustawień spławika widać jeszcze funkcje Save i Load służace do zapisywania i wczytywania gotowych zestawów, Help (wiadomo o co chodzi). Z prawej strony Rod one (nasza spławikowa, obecnie ustawiana wędka) i Rod two czyli wędka druga, którą jak już wspomniałem, możemy ustawić jedynie do metody gruntowej.

LEDGERS - Metoda gruntowa

  • Komentarze (0)

Komentowanie zabronione.